Webgame noviny

WG Noviny vám přináší nejčerstvější informace ze světa Webgame.

Odkazy: Starší novinky a informace | WG noviny | Historie WG

Republika pod lupou

Tento článek byl publikován 14:13, 28.11.2023 hráčem MAFline(#171918) ke 168. věku.
Byl již přečten 386x, 4 komentářů, průměrná známka 1.3
V této sérii analyzujeme státní zřízení, za která lze ve hře hrát. Dočkáte se i vyjádření vybraných hráčů, které jsme za tímto účelem vyzpovídali. V dnešním článku si rozebereme vládu Republika.

Nejlepší vláda na mechování?

Náš seriál pokračuje vládou, o které by mnozí řekli, že kromě mechování a nebo farmení na peníze nic jiného nenabízí. Obojí však zvládá možná nejlépe ze všech. Pojďme se společně podívat pod pokličku vlády, která dříve tahala za kratší konec, ale zmírnění záporného bonusu do útoku ze 137. věku z ní učinilo skutečně skvělou válečnou vládu schopnou efektivního mechování i z nižší rozlohy. Navíc bývá hrána i jako přestupní vláda k Robokracii.


V Republice Vaše Továrny produkují s bonusem +20 % a stejný bonus dostanete i v produkci peněz. Společně s Diktaturou může vynaleznout pokrok Fašismus, který zmírňuje její nechuť k válčení. Aliančním kolegům pak zlepšíte i jejich příjem.


Síla útoku má u Republiky postih -5 %, obrana agentů dokonce -20 % a Biocidní rakety nelze produkovat.


Stačí popsané vlastnosti vlády k tomu, aby byla Republika oblíbenou a hranou vládou? Můžeme směle říci, že ano. Počtem hrajících zemí se totiž pravidelně umisťuje v horní polovině.Nejvyšší dosažená prestiž: 17 978 872

Hráč CrazyBob ve 49. věku.


Počet výher: 6

6. místo mezi vládami.


Počet umístění v TOP40: 342

7. místo mezi vládami.


Nejlepší umístění v posledním věku: 4.

Hráč Mrkvička777 s prestiží 12 964 342.


Nejvíce umístění v TOP40 podle hráčů: 14x

Hráč Jurgens.


Koho jsme se rozhodli vyzpovídat?

Mezi veterány jsme pro vyjádření vybrali hráče Topisek (veteran).


Ve 137. věku vyhrál věk s Republikou hráč Mr. Sedlinno (profesor). Jeho konečná prestiž činila 15 628 552, což je třetí nejvyšší prestiž, na které kdy Republika skončila.


Nejprestižnější Republikou minulého věku se pyšní hráč Mrkvička777. Obsadil s ní 4. místo a jeho prestiž se zastavila na hodnotě 12 964 342.


Bohaté zkušenosti s Republikou má i hráč D1N1AK. V TOP40 s ní skončil už 5x, přičemž 2x byla jeho prestiž přes 10M. Ve 141. věku mu prestiž 10 617 788 vynesla 4. místo.


Oblíbenou vládou je Republika pro hráče Martin858 (nápověda), který s ní již 3x překonal hranici 10M prestiže. Nejblíže k výhře měla jeho Republika ve 156. věku (3. místo), nejprestižnější byla ale ve 158. věku, kdy mu 11 880 221 stačilo jen na 8. místo.


Kdy bys danou vládu zvolil a kdy bys ji naopak nezvolil?


Topisek


Repka se hodí vždycky, ať už do válečné ali nebo do ali na pres. Díky fašáku nabere easy land a je silná dopředu i na produkci. Případně se dá zahrát i jako velká farma, ale spíš jako rozhodnutí během věku, než že bych ji volil primárně jako mega farmu už před věkem.


Mr. Sedlinno


Repka je overall fakt jednoduchá vlada. S tou výrobou co má ta nemusí ani nejak trápit ten malus do útoku, všetko to prerveš na straty. Ak si k tomu dáš učko, tak je to úplná zívačka. Takže ak si chce niekto skusit jednoduchu farmu alebo hru na expy, určite odporúčam. Ak sa vyhneš totalu, min. h12 alebo 6M s tym dáš. Dalej je to už o tužbe a chuti tomu venovať čas a číhať na ciele (či už pri náberu alebo honu na expy).


Mrkvička777


Repku volím většinou na robo, ale mám ji rád i jako farmu na prachy. Nevolil bych ji jako farmu v pasiv ali.


D1N1AK


Repku si vyberiem každý vek. Nepremýšľam či je vhodná alebo nie.


Martin858


Je to moje první volba pokud jedu na hodnost, na robo, nebo na peníze.


Jak vypadá tebou doporučené složení generálů? Uvěď prosím pro farmu a pro válečnou zemi, seřaď podle priority, kterou jim přikládáš a okomentuj proč.


Topisek


Útočná - ochránce/stratég, stratég/nácek případně osva, stavitel/zbrojař, ekonom/popul třeba.


Farma - ochránce/stratég, dobytek/ekonom/stavitel/populista/špion a šesté je v podstatě fuk, kliďo zbrojař na začátek, případně i tady se to dá hrát s účkem, kvůli lepšímu expení.


Mr. Sedlinno


Pro farmu OS + stavitel/dobytek/špion/ekonom. Na prachy s mrakom nič viac netreba. Opýtajte sa Martina858, ten vam povie, ze sa to skladá samo a Osko na h8 je precenovane. :-D


Pro válečnú zem je to OS+NS (osvo je taky možnost) a stavitel/zbrojar a po H9 doplnený ekonom/špion.


Mrkvička777


Válečná: stavitel/zbrojař, osko, nácek/stratég, špion/popul (ekonom, dobytek).


U válečný jedeš továrny, tudíž hlavně zbrojař a na lepší zástavbu stavoš. Pak jasný osko a buď jet útočně od začátku, nebo někdy dělám 2 eka s oskem a jako čtvrtý účko.


Farma: populista/stavitel, špion/ekonom, osko, nácek/dobytek.


U farmy je důležitej populista, ideálně na 6. level. Je potřeba být připravenej po náběru a zakepmení dávat hned kulturák, tudíž mít 10k bodů na utop. Nejlíp se stavošem, pak pomůže při zástavbě, respektive přestavbě. Repka je hodně špatná v rozvědce, tak je špion taky jasnej a ekonom samozřejmě potom, když farmíš na velkým presu. Jiný ekonomický nepotřebuješ. Tím pádem jako čtvrtej nácek dobyvatek je asi jasný proč.


D1N1AK


Hrám vždy ako bojovú zem či expim expim expim.


Generali: O/S, nacko/stratég, zbrojár/ekonóm, dobyvateľ/staviteľ,


Martin858


Pro farmu na peníze je to ochránce + stratég a co se eko generálů týče, tak stavitel/populista/ekonom/špion/dobyvatel. Pokud jedu na robo, tak je to osvoboditel + stratég a stavitel/zbrojař.


Popiš odehrávání mezi 100. a 500. kolem.


Topisek


Buď rychlý mrak, což já osobně nepreferuju, nebo si naklikat rychle fašák a VS a expit, rozjezd ideálně přes tovky. Na začátku je to často dost svačící, záleží na válkách, případně se snažím najít cíl na tanky.


Mr. Sedlinno


Záleží či klikáš rush mechy alebo nie. S tým, jak sa zlevnili ceny pokrokov, mám pocit, že sa to prestane viacmenej hrávať, ale uvidíme. Ak to chce niekto vediet poriadne, písnite hráči Eph3dr1ne. Ten to hrá snáď každý vek min. na 2 zemiach, tak mu napíšte, on vám rád poradí. Inak klasicky je to proste tyl tyl doby, tyl doby, klikneš fašák, tyl tyl doby, klikneš VS, atd. Nemusíš sa báť, jaké požičiaš, také ti vrátia, to je začiatok veku. Keby existuje ultraplatina/diamant účet, tak si ju platím a vyhnem sa prvým 1000 kolám každý vek, je to fakt otrava. :-)


Mrkvička777


Dát rychlý mechy a mechovat 600k země, co jdou pro mrak. :-D


D1N1AK


Ako všetci predpokladam pokroky a nachystať generálov.


Martin858


Prvních pár kol kolonizuju a zastavuju jako anarchie. Vyrobím si přiměřené množství tanků a pak se v rámci možností snažím expit přes týly.


Dokázal bys zmínit nějaké hráče, které považuješ za experty za Republiku a proč?


Topisek


Asi mě nikdo konkrétní nenapadne, spíš jako u každé vlády je to o tom se tomu věnovat, když chci tu zem mít hezkou, ale Martin858 ji hrává pravidelně na expy a pak se mu to vždycky nějak náhodou zvrtne do farmy. Případně Eph3dr1ne, ale ten má hezkou každou vládu.


Mr. Sedlinno


mara8, ten s nou vždy také nezmysly robí, že ty ho možeš polovicu veku napodobovat a aj tak zistíš, že si 2 odtahy pozadu. "Čum a uč se" štýl.


Vyššie spomenutý Martin858 taky. Tomu povieš 10x, že idete valečne a on ti povie v 3tom týždni, že má hotove geny na farmu, je prvy v ali, ma aj docela hlinu, tak to teda asi skusi zafarmit. Z 10 prípadov 11x dostane vymláceno, ale evidentne to má rád. :-D


Mrkvička777


Netuším, bude jich určitě dost.


D1N1AK


Ani nie, veľmi nesledujem ostatných hráčov ani som netušil, že patrím k naj hracom čo sa týka republiky.


Martin858


FARR FARR AWAYY. Má s ní spoustu zkušeností a co s ní dovede zahrát, většina lidí ani neví jak.


Popiš Tvoji ideální strategii jak s Republikou dosáhnout co nejvyšší prestiže (struktura země, odehrávání, kritické části, závěrečné odehrávání na vysoké prestiži).


Topisek


Ze začátku expit, jedu full na tovky. Záleží, jestli chci jít brzkou farmu, pak dělat náběr někde na H9 okolo roba, případně si dodělat H10-11 a jít pozdější farmu se Zkem, ale repka je dozadu papír, takže ji to nějak extra nezachrání, ale člověk tolik nevyčnívá, což je tady poslední dobou výhoda a není třeba na to mít koule. Během náběru už stavím města a zóny, postupně to přestavím celé cca na 50-50 zóny-města, zatechuju, počkám na kola a ideálně bez war si kliknu mrak a zkusím s ním oddotit aspoň 2 odehry. Pak je to asi stejné jako ostatní zřízení, dotím příjmy, držím pres, před odehrou nějaké lehké rozprodání, ať nemusí člověk tahat na žoldech, syslím si do toho lehce, ať pak můžu jít na double půjčku a hlídám si vykupování domácáku.


Mr. Sedlinno


Obchody/mesta+zabavky+zakladny. Neni nič viac easy jak hrat farmu na prachy, ale musí ti priať trh a vhodný čas/ciel na náber. Len podotknem základný chyták čo na každého farmára čaká, a to je, že na vysokom prese netreba zabúdat na žoldy - štvrtina ludí netuší, že také niečo existuje, štvrtina na to kašle a štvrtina nevie jak fungujú. Takže si vytipovat spravny čas, upredat sa, dotnut a nakupit. Neni to žiadna raketová veda, len tomu treba venovať čas miesto ženy alebo piva (NIKDY!).


Mrkvička777


Rozjet zemi na mrak a jet válečně přes továrny, dokud nejsou hotoví geni. Pak je kritická část náběru a hlavně udržení hlíny, kdy repku projde každá tuctová dikta z polovičního presu. Po zastavení, přestavění a zatechování valit bez war co nejvíc příjmy a syslit, dokud to jde. :-D


D1N1AK


Vyexpit sa aspoň na 11ku, potom sa pokúsiť nabrať km (často krát to nedopadne dobre).


Martin858


Ideálně farma na peníze. V první půlce věku jedu přes továrny a antiosn s fašismem. Jako s každou farmou se nejdříve naexpí generálové. Když jsou generálové hotoví, je čas začít nabírat hlínu a tam republika exceluje. Díky fašismu (ideálně s dobyvatelem) je to nejlepší zřízení na náběr hlíny. Jediný, kdo se jí v tom vyrovná, je diktatura, která není zrovna farma. Z nabrané hlíny stavím města, obchodní zóny a příměřené množství zábavek a základen. I přes fašismus začínám pořizovat menší množství technologií obchodu a hustoty zalidnění. Po nabrání na finální rozlohu se zruší fašismus, nahodí se osn a další farmící pokroky. Více se zatechuje, aby se dalo těžit z produkce. Je třeba vylézt po náběru co nejvíc a nenechat se sundat. To je vlastně hlavní kritický moment u každé farmy. Nahoře se pořádně zatechuje, počká se na kola a až příjde čas na odehru, tak se trochu prodá na mrakodrap. Klikne se mrakodrap a ideálně když to války dovolí, tak dotovat peníze. Pak už je to jako ostatní farmy, snažit se udělat si co největší zásoby za co nejmenší žoldy, než se to zavře a nakoupí.


Jak dobrou alternativou k maximalizování příjmů je farmení na Továrny? A je ještě nějaká jiná možnost, jak uhrát co nejlepší výsledek s Republikou?


Topisek


Pokud klikám na ali pres a chci vyletět na konci, pak jsou tovky fajn, zvlášt ve válečné ali co na konci jede na pres. Jinak je ta produkce tovek vs peníze zvlášt u repky o hodně slabší. Klidně bych se i ve válečné ali, kde vím, že půjdeme na ali win, nebál týden před koncem to přehodit na peníze během náběru. Jsou to v klidu 2-3M presu navíc. Nějaká další alternativa se nevyplatí si myslím, ten bonus a pohodlnost na peníze je super.


Mr. Sedlinno


Repka na tovky so zatechovaním prachov a mrakom je fajn, ale mám pocit, že ten strop bude o dost nižší, jak na prachy. Može to výjst na pekny výsledok, ked na konci su ceny komodit nízko a ty za 2 dni dotneš full kola, ale na to potrebuješ hliny a hliny, a dúfať, že si celkom nenápadný (čo teda nikdy nie je pravda, už o tebe každý dávno vie, len zatial nie si pre nich najlepší ciel).


Mrkvička777


Jako je to taky možnost, ale s tím na dobrý výsledek nepomýšlet. To se většinou hraje válečně a na konci se to zafarmí. To repce pak pomůže dost s prestiží, ale prachy jsou prachy. :-D


D1N1AK


Vyexpit sa aspoň na 11ku, potom sa pokúsiť nabrať km (veľakrát to nedopadne dobré :-D). A idem stále na továrne... A celkom dobré to slape aj na vyššej prestíži, len si musíš správne predať aby, si mal pokojnú odohrávku.


Martin858


Jde to hrát i na továrny, ale abych pravdu řekl, tak si nevybavuji, jestli jsem ji někdy jako farmu na továrny hrál.


Stejně jako Demokracie má i Republika postih do síly rozvědky. Tento postih ale nemírní vyšší spokojeností jako Demokracie. Snažíš se tento postih přebít množstvím agentů a dobrými spojkami, nebo pro tebe rozvědka není priorita?


Topisek


Repka je dozadu slabá ať bonusem, pak právě kvůli rozvědce. Pochopitelně při farmení nejde agenty zanedbat, ale osobně si myslím, že tady nemá smysl hrotit ty agenty nějak extrémně 30k+, hrozně toho sežerou. Jak dosáhne funda nebo komo s rozvědkou, tak je repka done. Za mě je repka spíš béčkové farmící zřízení, kdy se k tomu rozhodnu během věku a spíše vystřelím až po robu, než s ní zkoušet nějakou mega farmu na 20M+. Na to jsou tam lepší zřízení, i když produkčně je repka super.


Mr. Sedlinno


Poviem to inak... je to NAOZAJ znát. Ono možeš naboostit rozvedku na týchto dvoch vládach jak chceš, ale infy ziska uplne každý kedy chce skrz komo alis, tak je to len o tom ubrániť sa sabotom/epkám. A tam to je naozaj deravé. Takže je to taká zlatá stredná cesta a cit pro hru, jak asi u všeho. Nakúpiš bondy tak, aby si pokryl seba čo najlepšie a nenačal ta každý ňouma, a potom veríš svojim spoluhráčom. :-)


Mrkvička777


U válečný repky to pro mě není priorita, jelikož tě vypartí každej, nemá smysl držet moc.


U zakempený farmy už to řeším určitě nákupem agentů a lepšíma spojema. Ale i tak je repka v rozvědce hrozně děravá.


D1N1AK


Rozviedku neriešim. Ak chce prísť niekto vysabotit, tak to zvládne bez problémov. Proste stym rizikom žijem. :-D


Martin858


Silnou rozvědku a spojky na úrovni se snažím držet s každou větší farmou. Sice je republika slabá na rozvědku, ale to není důvod k tomu se na ní úplně vykašlat.


Dobývání je dominantní zbraní Diktatury, avšak Fašismem disponuje i Republika. Jak zásadní zbraň to pro Republiku je a jak ji využíváš? A jak pokrýváš úbytek technologií vlivem tohoto pokroku?


Topisek


Fašismus je v podstatě nejdůležitější věc u repky, který ji celou utváří, ať už válečnou repku, kdy pomáhá do útoku, tak i s náběrem landu v pozdější fázi a můžu mít schopnout válečnou zem s landem na vyšším presu. Absolutně klíčové je to pak u repkové farmy, kdy mi fašák v kombinaci s dobytkem dovoluje nabrat land i na nižších cílech, což je značně bezpečnější náběr a v podobné situaci jsem schopný jít s repkou přes 25k landu, kdy s demem bych šel jen přes 20k km2. Úbytek techů v důsledku fašáku nějak neřeším, cca ho pokryje produkce z labek co nasvačím, případně sem tam doplním. Stejně se to týká jen techů automatizace, později techů na peníze, ale to je jeden dva odtahy během náběru a pak fašák ruším.


Mr. Sedlinno


Repka je vo všetkých ohladoch podla mna lepšia jak dikta až na tretie účko, ale to je na inú debatu. Svačit sa s tým dá úplne libovo, a na náber je to skvelá vláda = fašák + dobytek musia byť.


Labky po prote nestavám, ale po normáloch ich ani nebúram, takže si tie techy dovyrábam cca sám.


Mrkvička777


V případě náběru je to pro mě dost zásadní. V kombinaci s náckem dobytkem ti oproti demokracii stačí míň dobýváků. Horší je teda ta ztráta techů, ale většinou jich v tu dobu nemáš tolik, aby tě to nějak zásadně bolelo. Když pak s náběrem skončíš, fašák shodíš, zatechuješ obchod a hustotu a přestavuješ.


Při válečné repce držím ňáký labky, aby to nepadalo.


D1N1AK


Fašizmus je pre republiku super (divná veta v reálnom živote). Nemusím dať dva/tri doby za odťah, úplne stačí jeden a zvyšok kol môžem venovať expeniu + pred farmenim veku je super na nahrabanie km samozrejme staviteľ, je veľmi potrebný. Techy neriešim pocas veku, zbrojár to potiahne za ne a ak už ide o vyfarmenie, zrusim fašizmus a nakúpim techy.


Martin858


Republika dobývá stejně nepříjemně jako diktatura. Jen nemá třetí útočnou spojku a může s ní být těžší projít některé cíle. Na náběr s farmou je to k nezaplacení. Dokud mám fašismus, tak většinou nemám tolik technologíí, abych výrazně pocítil, že ubývají. Pár laboratoří co držím tu ztrátu pokryje.


Přecházel jsi někdy z Republiky na Robokracii? Jaká byla tvoje motivace hrát právě přes Republiku a jaká je dle tebe ideální cesta k co nejlepší revoluci?


Topisek


Z republiky je to za mě nejlepší cesta, pokud jedu robo na hodnost, případně chci dávat revo na vyšší hodnosti - pokud bych teoreticky šel farm robo, ale já osobně preferuji revo z jiných zřízení - primárně pro pohodlnost. Nejjednodušší je anar-utop-robo, kde mám sice menší hodnost, ale přečkám nudnou první část věku a není tomu třeba věnovat čas a pak si užiju druhou půlku s robem, mám robo s fajn ufem, pokroky a na solidním presu, kdy expy doženu po revo. Druhou za mě fajn cestou je feud, který si před robem lehce připraví techy, dobře se s ním expí na začátku a před revo se s ním dá expit z obrany.


Mr. Sedlinno


Z repky je lepšia hra do reva, vyššia hodnost, jednoduchšie odtahy. Akurát si treba uložit nejaké techy na trh skrz ten fašák čo ti ich žerie. Inak je to jednoduchšie z feuda samozrejme, ale tam trpíš na pres uložený v techoch počas celého veku a slabší utok, ale príprava na robo je ovela prijemnejšia. Pričom tyzden pred revo si vylezieš vyššie a ludia tak nejak očakavaju OSka pripravene a nechce sa im extra do toho feuda, aj vdaka menším ziskom. Zato na repke aj skrz slabšiu rozvedku si radi zgustnú.


Mrkvička777


Víc jak polovina mých revolucí na robokracii byla právě z republiky. Na malý hlíně s osvo stratégem mechuješ z fleku až do robo, takže jdeš na robo s vysokou hodností, můžou ti hned přijít 4 geni, jen ta revka je víc o přeprodávání. Naproti tomu s feudem je snažší postup k revce.


D1N1AK


Dva razy som to skúsil. Robo som síce dal, ale nedopadlo to dobre. :-D


Martin858


Ano pravidelně. Je to moje první volba na robokracii. Ideální cesta je expit, expit, expit. Včas před robo zastavit, nabrat trochu hlíny, připravit stavebky a techy na revo. Nejlepší revoluce je poměrně relativní pojem. Pro mě je to třeba co nejvíc naexpená země před robem na úkor revoluce na vetší hlíně.


14. hodnosti se velmi často dosahuje právě z Republiky (předminulý věk ji měly 3 ze 7 zemí). Hrál jsi někdy s Republikou na co nejvyšší hodnost? Jak velkou překážkou je záporný bonus do útoku?


Topisek


Na hodnost jsem nikdy nehrál, osobně nevidím důvod, proč by to někdo hrál. Ale lidi to hrají a repka je fajn. Je to raketa do útoku, díky fašáku nevypadá jako otloukánek oproti třeba demu, nevadí, že je papír dozadu. Záporný bonus jak vidíme ze statistik není extra problém, zvlášť díky VS a fašáku, což to převede do plusu.


Mr. Sedlinno


Úprimne, nehrál. Ale mna to naháňanie za h14 nejak nikdy nelákalo. Raz som si to klikol z utopky nech mám splneno, a to je tak vše. Odmena ani medaile za to neni, večná sláva taky ne, a v podstate s resetom veku na to každý zabudne. Vačšinou som k tomu len dopomáhal iným jak supporter. To už mi príde viac zaujímavá medaile za 5.úroveň v kategorii Úrovně generála.


Čo však možem povedat je, že s repkou alebo robotom a tym jak sa znížil limit na H14, ak sa vyhneš totalu, tak to podla mna nejde nedat. Skúste si to, keď už, s nejakou poriadnou výzvou. #sorrynotsorry (maro, stále tlačím naspat slzičku, ked si spomeniem na tvoju anarchu)


PS: zaporny bonus si pri tej vyrobe snad ani nevšimneš.


Mrkvička777


S repkou jsem si dělal medaili za gena. Dal jsem i H14, ale už nešlo dát tu H14 na medaili, Tu jsem pak dělal s robotem. Překážka to pro mě není, ale s VS repku skoro nejezdím. Vždycky dávám přednost lepší produkci s lepší spoko.


D1N1AK


Dal som párkrát 13ku, na 14ku už neboli podmienky, možnosťi, alebo to proste nevyšlo. Záporný bonus nieje prekážkou. Keď si už dobre naexpeny, vyberas si ciele, na ktorých nepohoris (párkrát som pohorel riadne :-D ).


Martin858


Ano hrál. Záporný bonus není vůbec problém. Ten záporný bonus vlastně jen klame, protože republika má fašismus. Ve finále má pak do útoku víc jen dikta a funda se svatou válkou.


Na kterou vládu se můžete těšit příště?

Pokud se Vám článek líbil (a nebo i pokud ne), můžeme jej rozšířit v sekci komentářů. Napište nám do nich odpovědi na následující otázky:


  1. Preferujete Republiku při farmení na peníze?
  2. Podařilo se Vám s Republikou dosáhnout 14. hodnosti?
  3. Je Republika Vaše oblíbená vláda? Máte chuť si jej na základě článku zahrát?

V příštím článku se podíváme na vládu Robokracie. Určité otázky z tohoto článku bychom rádi použili znovu, nicméně pokud byste rádi dostali odpovědi na nějaké vlastní nebo máte tip na hráče, kterých bychom se měli zeptat, opět můžete využít sekci komentářů či přímo moji poštu.


Pošta MAFline (redaktor)

zobrazit komentáře